3 yıl sonra ilk: İskoçya’da deli dana hastalığına rastlandı

İskoçya hükümeti, bugün yaptığı bir açıklamayla, ülkede, halk arasında ‘deli dana hastalığı’ olarak da bilinen sığır sponjiform ensefalopatisi (BSE) hastalığına rastlandığını açıkladı. Hükümetin doğruladığı, İskoçya’nın güneybatısında görülen bu vaka, aynı zamanda yaklaşık 3 yıldır Büyük Britanya adasında görülen ilk vaka oldu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İskoçya hükümeti, hastalıktan etkilenen alanlarda ve Ayrshire bölgesinde tespit edilen vaka ile temas halinde olan hayvanlar için ‘önlem olarak hareket kısıtlaması’ kararı aldı. Hastalığın kaynağının belirlenmesi için çiftlikteki soruşturmaların sürdüğü bilgisini veren İskoçya hükümeti, halihazırda insan sağlığına risk teşkil eden bir durum olmadığı bilgisini verdi.

‘BU VAKA İLE BAĞLANTILI RİSK ASGARİ DÜZEYDE’

İskoçya Baş Veterinerlik Yetkilisi Sheila Voas, “Bu münferit vaka ile bağlantılı riskin asgari olduğu konusunda hem çiftçileri hem kamuoyunu temin etmek isterim. Ancak eğer endişeli olan çiftçiler varsa, veteriner tavsiyesi almalarını öneririm” dedi.

Beynin süngerleşmesine neden olabilen beyin dokusu iltihabı olan bu hastalık, ilk olarak 1980’li yılların sonunda Britanya’da tespit edilmiş, ardından Avrupa’nın diğer bölgelerine de yayılarak 2000’li yılların başına kadar büyükbaş hayvanları hasta etmişti. Deli dana, aynı zamanda insanlarda görülen Creutzfeldt-Jakob hastalığı ile de bağlantılı.

Klasik bir deli dana vakası, Britanya’da en son 2021 yılında tespit edilmişti; ardından geçen yıl da hastalığın tipik olmayan bir vakası rapor edildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir