Google Play Store’a büyük darbe, Android kullanıcıları çok şaşırdı

Bu talep, şirketin platform üzerindeki uygulamalar için daha fazla özgürlük ve esneklik arzusuyla doğrudan bağlantılı. Epic Games‘in bu hamlesi, kullanıcıların ve geliştiricilerin daha iyi bir deneyim yaşamasını sağlama amacını taşıyor. Şirket, platformdaki kısıtlamaların kaldırılmasının yaratıcılığı ve yeniliği teşvik edeceğine inanıyor. Bu gelişme, teknoloji dünyasında büyük yankılar uyandırdı ve sektördeki diğer oyuncuların da benzer adımlar atmasına yol açabilir.

Epic Games, Google‘a karşı kazandığı rekabet davasının ardından, Google Play Store‘un daha açık olmasını istiyor. Epic‘in talepleri, uygulama dağıtımı ve iç uygulama satışlarında Google’ın haksız bir tekel oluşturduğu yönündeki jüri kararından sonra geldi. Şirket, kullanıcıların ve geliştiricilerin daha fazla esneklik ve özgürlük kazanmasını amaçlıyor.

Epic, Google’ın Android cihazlarda uygulama indirilmesine müdahale etmemesini, kullanıcıların istedikleri herhangi bir uygulama mağazasından veya web üzerinden uygulama ekleyebilmelerini istiyor. Ayrıca, Google‘ın, kullanıcıları web üzerinden uygulama indirmekten caydıracak uygulamalara izin vermemesi gerektiğini, ancak zararlı yazılımları engellemeye devam edebileceğini belirtiyor. Epic aynı zamanda, taşıyıcılar ve telefon üreticileri ile kullanıcıların uygulama indirme seçeneklerini sınırlayan iş birliklerinin önüne geçilmesini talep ediyor. Önerilen yasaklar arasında, cihazlara önceden yüklenmiş uygulama mağazalarına getirilen kısıtlamaların kaldırılması da var. Eğer bu yasaklar kaldırılırsa, gelecekte Android telefonların önceden yüklenmiş Epic Games Store uygulaması ile gelmesi mümkün olabilir.

Google Play Store’a büyük darbe, Android kullanıcıları çok şaşırdı

İkinci olarak, Epic, geliştiricilerin ve kullanıcıların uygulama içi satın almalarda ödeme şekillerini seçme özgürlüğüne sahip olmalarını istiyor. Bu, Google’ın uygulama içi ödemelerde aldığı payı dolaşarak indirim sunmalarını sağlayacak. Epic, 2020’de başlattığı hukuk mücadelesinde Fortnite mobil oyuncularına V-bucks para birimini doğrudan Epic‘ten satın alarak para tasarrufu yapabileceklerini belirtmişti. Önerilen yasakla birlikte, Google’ın alternatif ödeme seçeneklerini engellemeye çalışmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Üçüncü olarak, Epic, uygulama mağazası uygulamalarına karşı çıkan herhangi bir uygulama veya geliştiriciye karşı Google’ın misilleme yapmasını engellemek istiyor. Epic, Google‘ın kötü niyetli uyum sağlama geçmişine ve Android cihazları üzerindeki rekabet karşıtı kontrolünü sürdürmeye yönelik yasalara ve düzenlemelere karşı gelme girişimlerine dikkat çekiyor. Önerilen yasak, Google‘ın geçmişteki kötü niyetli taktiklerini tekrarlamasını engellemeyi ve Android cihazları için tüm geliştiricilere ve tüketicilere rekabet ve seçenek sunmayı amaçlıyor.

Google, önerilere Mayıs ayının 2’sine kadar yanıt verecek ve yasaklama üzerine duruşma 23 Mayıs’ta yapılacak. Bu süreç, teknoloji dünyasında önemli yankılar uyandırmaya devam ediyor. Bu yasaklamalar, kullanıcı ve geliştiricilere daha fazla özgürlük sağlayarak uygulama ekosistemini nasıl şekillendireceği merak konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir